HTML

Vahacomb

Mindennapjaink napjai.

Szerzők

Friss topikok

Linkblog

Archívum

2013.02.26. 09:39 Vahakomb

Baloldal, jobboldal

Címkék: genetika jobboldal forradalom baloldal szakszervezet liberálisok kommunisták gének szocialisták konzervatívok MSZP USA Magyarország Európa Franciaország FIFESZ

marketing-politician-276x300.jpg

Az elnevezések eredete

 

A "baloldal" és "jobboldal" politikailag értelmezett kifejezések Franciaországból származnak. A XVIII. században a parlamentben (Nemzeti Konventben) az elnök jobb oldalán ültek a monarchisták (nemesség, papok), míg a bal oldalán a forradalmi változások hívei (polgárság). Innen örökölték a későbbi kommunisták és szocialisták, mint a változások hirdetői a baloldaliság jelzőjét, míg a hagyományokat tisztelők (még ha nem is a monarchiát sírják vissza!) a jobboldaliság jelzőjét.

 

A mai pártok besorolása

• Európa

A mai Európában már hagyományosnak is mondható baloldali pártok, szerveződések a kommunisták, szocialisták, demokraták, szociáldemokraták, zöldek, liberálisok és ezek különféle keverékei, mutánsai, akár nemzeti színezetű formái is.

A jobboldali pártok gyűjtő elnevezéseit már nehezebb felsorolni, de megpróbálkozom! A jobboldaliság képviselői tehát a konzervatívok, klasszikus(!) liberálisok, a nemzeti pártok és a vallási alapú tömörülések. Szélső jobboldaliak a fasiszták és a nemzetiszocialisták, akiket azonban igen erősen meg kell különböztetnünk a "normális" jobboldaliságtól.

• USA

Az USA-ban a két nagy párt besorolása általában a következő: a Republikánus Párt jobboldali, a Demokrata Párt pedig baloldali. Persze, az említett két nagy párton kívül vannak még egyéb pártok is, de azokról itt mi Európában alig szerzünk tudomást. Pl. jobboldaliként említhetjük a Tea Party-t. Baloldaliként a számtalan szakszervezetet (pl. "UAW" - United Auto Workers), vagy a legnagyobb szakszervezeti szövetséget, az "AFL-CIO" -t.

• Magyarország

Magyarország esetében azt hiszem, nem kell felsorolnom, hogy kik a jobboldaliak, és kik a baloldaliak, hisz nap, mint nap, ezzel van tele a média. Pedig hát...

Pedig hát, Magyarországon nagyon furcsa a helyzet!

MSZP

Az MSZP 1989. október 7-én alakult jogelődje, a Magyar Szocialista Munkáspárt (MSZMP) XIV., egyben a Magyar Szocialista Párt I. kongresszusán, ahol többek között döntöttek a párt nevében addig szereplő „Munkás” szó elhagyásáról is.
forrás: Wikipédia

A legnagyobb baloldali pártként öndeterminált politikai szerveződés az MSZP. A naiv ember elvárná, hogy egy ilyen párt (kommunista múlttal!) teljes mellbedobással ítélje el a kapitalizmust. Azonban ez nem így van. A legvadabb privatizációkat ők hajtották végre. Pont ők, akiknek eszmei elődjeik a teljes államosítást vitték végbe, ugyanolyan elvakult dühvel és hévvel. Elvük: álljunk mindig az erősebb mellé, bármi légyen is annak az ideológiája. Elődjeik is ugyanezt tették: az orosz megszálló csapatokat szolgálták ki 100%-ban 40 éven keresztül. A mostani MSZP pedig a globális pénzhatalmak lojális kiszolgálója.

És akkor a támogatóik milyen ideológiát vallanak? Vajon ők sem az ideológia miatt állnak ki pártjuk mellett, hanem valami egészen másmilyen dolog miatt? Hiszen az MSZMP/MSZP párt hivatalos ideológiája 180 fokos fordulatot vett az 1990-es rendszerváltás után!

FIDESZ

A FIDESZT-t "Fiatal Demokraták Szövetsége" néven 1988. március 30-án alapította 37 fiatal értelmiségi Budapesten, a Bibó István Szakkollégiumban. Az elnöki teendőket eleinte hat tagú szóvivői testület látta el.
forrás: Wikipédia

A FIDESZ a liberális ideológiák szószólójaként indult. Később a konzervativizmus felé tolódott.

Ma már inkább védi az egyéneket, mint a nagyvállalatokat. Tehát, már-már a szocialista elveket teszi magáévá - szerencsére Marx bukott tézisei nélkül! Mivel azonban a nemzeti érdekeket erősen védi (vagy szeretné védeni), akár a protekcionizmus révén is, a nyugati baloldali pártok egyáltalán nem tekintik testvérpátnak. Sőt!

 

Predesztinált ellentétek

A közelmúltban két amerikai egyetemen (UCSD és Harvard) közös kutatásokat végeztek az emberi viselkedés terén. Közleményük szerint felfedeztek egy DRD4-nek elnevezett gént, amiről azt állítják, hogy ez igencsak markánsan elősegíti a liberális gondolkodás kifejlődését.

Szerintem igazából nem a logika alapján választanak az emberek pártokat, hanem neveltetésük és génjeik alapján.

Bizonyára már mások is észrevették, hogy egy igazi MSZP-s és egy igazi fideszes szavazó között az élet számos területén ellentétes nézet alakul ki. Néha úgy érzem, hogy már ránézésre meg tudom ítélni, hogy ki a fideszes és ki az MSZP-s szavazó. S ezzel - fogadok - mások is, mindkét térfélről ugyanígy vannak.

Ilyen predesztinált nézetkülönbség között csak akkor lehet békesség, ha az életszínvonal magas. Sajnos, ez Magyarországon ma nem így van. Amíg a megélhetési lehetőségeink igencsak alacsonyan "szárnyalnak", addig itt békesség, "kiegyezés" nem lesz!

Természetesen az ellentétet nem csak a szavazópolgárok beállítottsága szítja, hanem a két nagy párt által képviselt érdekszféra is.

Szólj hozzá! · 1 trackback

A bejegyzés trackback címe:

https://vahacomb.blog.hu/api/trackback/id/tr905106012

Trackbackek, pingbackek:

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

süti beállítások módosítása